четвер, 19 січня 2017 р.

Урок літературного читання в 3 класі

Автор підручника: Віра Науменко
Тема: Допоможемо птахам. Анатолій Качан “ Крихти хліба” Леонід Глібов “ Хто вона ? “

Мета:
  • вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів;
  • вчити учнів аналізувати прочитане, робити  висновки;
  • збагачувати словниковий запас, розвивати образне мислення;
  • виховувати бережливе ставлення до природи.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: індивідуальні конверти із зображенням синички, листи для роботи в парах, презентація
                                    
                                                                  Хід уроку
І. Організаційний момент
Всі сідайте тихо, діти,
Домовляймось не шуміти,
Руку гарно піднімати,
Чітко влад відповідати,
На уроці не дрімати,
А знання мерщій хапати,
Тож гаразд часу не гаймо
Наш урок розпочинаймо.
ІІ. Мовленнєва розминка
(вчитель читає віршик, а потім на екрані з’ являється запис. Слайд 1)
                     Ціні-ціні-зіні-зі!
                     Не боюся я зими.
                     Цісе-цісе-цісі-ца!
                      Не лякай мене зима.
                      Сі-сі-чир, фіа-сай!
                      Я не кину рідний край.
  • Прочитайте цей віршик оченятами.
  • А тепер прочитайте пошепки.
  • Чиї голоси ви чуєте промовляючи цей віршик?
  • А яких саме птахів? ( Діти дають повну відповідь на питання)
Ось ви і здогадалися саме яка тема сьогоднішнього уроку – поговоримо про пташок. (Слайд 2)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Цілі та мета.
Питання:
  • До речі, діти, яка зараз пора року ?
  • А яка наближається пора ?
  • Що ви очікуєте від зими ?
Доповідь вчителя.
Я також очікую прихід зими, бо полюбляю зимові свята, приємно милуватися візерунками на вікнах.
  • А пташки так само з нетерпінням чекають зими ?
Доповідь вчителя.
  • В цей нелегкий час для наших пернатих друзів зима – найсуворіше випробування. Сьогодні ми будемо вчитися бути небайдужими, допомагати братам нашим меншим. На уроці  будемо знайомиться  з віршем Анатолія Качана “ Крихти хліба “.
( На екрані з’ являється портрет автора. Слайд 3)
ІV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
  1. Сіли рівненько. Зараз ви прослухаєте вірш і я хочу, щоб ви відповіли на питання:
  • Про яких пташок поет згадує у вірші ?
(вчитель виразно читає вірш та слухає відповіді дітей)
  1. Фізкультхвилинка
Щось не хочеться сидіти,
Треба трохи відпочити,
Руки вгору, руки вниз.
Руки в боки, руки так.
Руки вгору, як вітряк.
Вище руки підніміть
І спокійно опустіть.
Плесніть,  діти, кілька раз,
За роботу, все гаразд!


  1. Словникова робота (на дошці запис)
а) Лісосмуга – смуга лісових насаджень.
Ожеледь – тонкий шар льоду на землі, деревах.
б)  жить                                                 свищуть
    мерзлу                                             пригощав
    завірюха                                          дрібниця
    перебрались                                    відчувати
  • Вчитель читає, а діти повторюють.
  • Читають мовчки.
  • Читають дівчатка
  • Читають хлопчики.
  • Читають обличчям друг другу.
  • Доберіть синоніми до слова завірюха. ( Завірюха, хурделиця, хуртовина, заметіль).
  1. Ознайомлення з віршем дітей.
  • Відкрили сторінку підручника 82.
  • Прочитайте, будь ласка, мовчки.
  • Дайте відповіді на питання.
  • Куди перебралися синиці ?
  • А навіщо ?
  • Як пташки просять про допомогу ?
  • Які почуття передає поет?
  • Як ви розумієте слово “ крихта” ?
  1. Вибіркове читання.
  • Прочитайте рядки, що найточніше передають бідування пташок.
  • Прочитайте останні строфи вірша і скажіть яку  важливу думку висловлює автор.
Висновок: Цей вірш пробуджує в нас почуття небайдужості, чуйності, доброти.
Виразне читання вірша дітьми на оцінку. ( 1 стовпчик читає учень 1 ряду, 2 – учень другого ряду, 3- учень третього ряду)
  1. Робота з індивідуальними конвертами.
У вас на партах конверти. Треба заглянуть  в них. (вчитель бере в руки фото синички додаток А.)
  • Погляньте на мою долоню.
  • Що це за пташка ?
  • Посадіть на свою долонь синичку. Подивіться яка вона маленька.
  • А до речі – синичка з’їдає за день більше їжі, ніж важить сама
(Слайд 4)
  • Нехай ця пташка залишиться вам на спогад і буде нагадувати про допомогу птахам.
7. Опрацювання загадки Леоніда Глібова “ Хто вона ?”
(Слово вчителя)
  • Розкажу вам акровірш :
Що воно таке за штука ?
Перші літери рядків
Зверху вниз я разом звів.
Ось і вийшло слово,
Акровірш готовий.
А ви , друзі, не зівайте,
Акровірші відгадайте.
( На дошці записано, що таке акровірш додаток Б.)
Акровірш – віршована загадка, відгадка якої складається з початкових літер усіх рядків.
  • Прочитайте акровірш Леоніда Глібова і дайте відповідь на запитання, поставлене в його назві. ( сторінка 82 )
  • ( діти самостійно читають загадку)
  • Так про яку пташку йдеться мова? (фото ластівки на дошці додаток В.)
  • Як ви міркуєте, чому ці два вірші об’єднали в одну тему?
  • Чого більше бояться пташки холоду чи голоду?
Робота в парах.
Я коли йшла на урок,  мені передали телеграму. Але я не можу зрозуміти її зміст.
Ви попрацюєте в парах. Хочу вам нагадати правило роботи в парах. (Вчитель нагадує правило).
  • Діти, давайте розшифруємо записи на цій телеграмі (додаток Г.). Спочатку потрібно скласти слова, що записані на жолудях, далі розшифруйте записи на хмаринках, і, насамкінець, спробуйте прочитати записане слово на ялинках. ( на слайді 5 записане речення “Зробіть нам годівниці» )
  • Цікаво, хто б це міг залишити нам таке повідомлення ?
(вчитель включає відеозапис «Синичка»)
  • Дивлячись на цей відеоролик, спали на думку гарні рядки
Приучите птиц в мороз
К своему окну,
Чтоб без песен не пришлось
Вам встречать весну.
V. Підсумок уроку.
- Діти, так чого ж більше бояться птахи?
- А що ви будете робити, щоб допомогти пташкам ?
VI. Домашнє завдання
- Виразне читання с.82
- Скласти розповідь “ Допомога птахам взимку.



Додатки до уроку:




Немає коментарів :

Дописати коментар